Χρυσές πρωταθλήτριες Αιγαίου στη Μυτιλήνη Μαρία Καβαλιέρου και Πόπη Τουρλάκη! (PHOTOS)

mytilhnh2016

Με την παρουσία του κόσμου στις εξέδρες του σταδίου "Κώστας Κεντέρης" να ξεπερνά   κάθε   προσδοκία     ολοκληρώθηκαν   την   Κυριακή   3/10/2016   οι «28οι Αιγαιοπελαγίτικοι αγώνες στίβου» στην Καλλονή της Μυτιλήνης.

Σπουδαίοι αθλητές και αθλήτριες από τα σωματεία του Αιγαίου έδωσαν το παρών σε μια σημαντική για την περιοχή διοργάνωση, τιμώντας με τον τρόπο την ιστορία της και φυσικά τα σωματεία τους. 

mytilhnh2016b

Ξεχωριστή στιγμή της ημέρας η βράβευση των αθλητών που συμμετείχαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο και προέρχονται από σωματεία του Αιγαίου. Η Σοφία Υφαντίδου, ο Χριστόφορος Μερούσης, ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ, η Ουρανία Ρεμπούλη τιμήθηκαν για την παρουσία τους στους Ολυμπιακούς και ο Μιχάλης Σεϊτης στους Παραολυμπιακούς. 

Υψιστη τιμή για τον Μηλέικο και Κυκλαδίτικο αθλητισμό αποτελεί και η βράβευση   της Μηλιάς αθλήτριας Μαρίας Καβαλιέρου για την 1η Πανελλήνια νίκη που κέρδισε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στο Ναύπλιο τον Ιούλιο.

mytilhnh2016c

Πριν την έναρξη του αγωνιστικού προγράμματος ο πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Κώστας Παναγόπουλος τίμησε τον ΓΓ Αιγαίου και Νησιωτικής Πολιτικής Γιάννη Γιαννέλη, το Δήμαρχο Λέσβου Σπύρο Γαληνό, καθώς και τις περιφέρειες Βορείου και Νοτίου Αιγαίου, για την πολύτιμη συνεισφορά τους στη διοργάνωση των Αγώνων. 

Η Μήλος είχε την τιμητική της καθότι αθλητές που γυμνάζονται στο νησί μας υπό την καθοδήγηση του Περικλή Καβαλιέρου κέρδισαν 3 χρυσά μετάλλια με την Καβαλιέρου Μαρία να κερδίζει πολύ εύκολα 2 χρυσά μετάλλια και ένα χρυσό η Πηνελόπη Τουρλάκη.

mytilhnh2016e

Η Μαρία Καβαλιέρου αγωνίσθηκε στο άλμα σε μήκος και με επίδοση 5,30 κέρδισε πολύ εύκολα την πρώτη θέση ενώ έχοντας ως συναθλήτριες τεράστια ονόματα του ελληνικού στίβου όπως την Αθανασία Πέρρα και την Εφη Θεοδώρου οδήγησαν την ομάδα του Πανναξιακού   στην νίκη,   κερδίζοντας δια περιπάτου το δεύτερο χρυσό στην διοργάνωση.

Η Πηνελόπη Τουρλάκη   η 13χρονη αθλήτρια της παρατεταμένης ταχύτητας αποτέλεσε την μεγάλη ευχάριστη έκπληξη της διοργάνωσης καθώς στον πρώτο ουσιαστικά αγώνα της καριέρας της άρτια προετοιμασμένη με εκπληκτική επίδοση 21,05 στα 150μ ΠΚ Β κέρδισε   το χρυσό μετάλλιο έναντι 21,15 και 21,20 της δεύτερης και τρίτης αθλήτριας.

mytilhnh2016z

Τα παραπάνω χρυσά μετάλλια ήταν τα μοναδικά που κατέκτησαν αθλητές που προέρχονται από τον κυκλαδίτικο χώρο   ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι καμία άλλη ομάδα   των Κυκλάδων   πλην του Πανναξιακού δεν κέρδισε χρυσό μετάλλιο.

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Ντούλας Χρήστος που άγγιξε το μετάλλιο στο άλμα σε μήκος αλλά περιορίστηκε τελικά στην 4η θέση με επίδοση 5,30,   ενώ η Μαρκέτου Νεφέλη αν και αγωνίσθηκε σε μεγαλύτερη κατηγορία από αυτήν που ανήκει κατετάγη 7η   στα 200μ με νέο ατομικό ρεκόρ 29,44.

mytilhnh2016a

Οι σπουδαίες εμφανίσεις των Μηλιών αθλητών καθώς και η πλούσια συγκομιδή βαθμών των Πρωταθλητών που διαθέτει ο Πανναξιακός οδήγησαν για πρώτη φορά την κυκλαδίτικη ομάδα στην 2η θέση της βαθμολογίας (100 β) όλων των Συλλόγων του Αιγαίου με πρώτη την ομάδα της Αθλοκίνησης Μυτιλήνης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΜΗΛΙΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ   ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

(πλην Παμμηλιακού)

ΜΗΚΟΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α΄

1.ΚΑΒΑΛΙΕΡΟΥ ΜΑΡ                    2002    ΠΑΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟ  5.30                 7 ΒΑΘΜΟΙ

2.ΜΑΘΙΟΥΔΗ ΕΛΕΥΘ                    2002    ΦΟ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ    4.60                 5

3.ΦΡΑΖΗ ΦΙΛΟΘ                 2002    ΕΥΔΑΜΟΣ ΓΣ                       4.60                 4

4.ΜΑΧΑΙΡΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ                2002    ΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Χ            4.59                 3

5.ΜΩΡΑΙΤΗ ΕΛΕΝΗ                        2002    ΑΕ ΛΗΜΝΟΥ                       4.59                 2

6.ΜΑΝΩΛΑ ΔΕΣΠ               2001    ΑΟ ΡΟΔΟΥ ΣΤΑΜ   4.59                 1

7.ΤΡΟΥΜΟΥΧΗ ΑΙΚΑΤ                 2001    ΓΣ ΕΥΔΑΜΟΣ                       4.53

8.ΑΡΜΕΝΙΑΚΟΥ ΑΝΤ                    2001    ΓΣ Ν. ΛΕΡΟΥ                        4.53

9.ΣΑΛΛΟΥΝΤΟΥ ΓΕΩΡΓ   2001    ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ  4.52

10. ΚΟΤΣΙΑ ΕΡΛΑ               2001    ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ  4.42

11.ΒΕΛΑΛΗ ΑΓΓΕΛ                        2002    ΦΟ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ    4.33

12.ΜΑΓΟΥ ΦΩΤ                   2002    ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ    4.24

13.ΣΙΜΙΤΖΗ ΑΡΕΤΗ-ΜΑΡ   2002    ΑΟ ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ          4.19

14.ΓΙΑΝΝΑΡΕΛΛΗ ΕΥΔ     2001    ΓΣ ΑΛΚΑΙΟΣ                        4.06                

15.ΧΑΤΖΗΑΛΕΞΙΟΥ ΦΩΤ  2002    ΑΟ ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ          4.01

16.ΠΑΣΤΡΙΚΟΥ ΔΟΥΚΙΣΣΑ          2001    ΑΟ ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ ΡΟΔ         3.98

17.ΜΩΡΕ ΓΙΑΣΕΜΗ             2002    ΕΥΔΑΜΟΣ ΓΣ                       3.93

18.ΚΕΣΟΓΛΟΥ ΑΝΝΑ-ΜΑΡ          2002    ΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Χ            3.91

150Μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β΄

1.ΤΟΥΡΛΑΚΗ           ΠΗΝΕΛ                      2004    ΠΑΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟ              21.05   7Β.

2.ΚΑΣΤΡΙΝΟΥ ΚΥΡΑΨΗΛΗ                      2003    ΑΣ ΚΑΖΩΝΗΣ ΚΑΛΥΜΝΟΥ         21.14   5

3.ΤΟΥΛΟΥΠΑ ΜΑΡΙΑ                                2003    ΠΑΓΧΙΑΚΟΣ ΓΣ                               21.20   4

4.ΔΕΛΠΡΑ ΠΑΟΛΑ                         2003    ΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟ                                21.68   3

5.ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΑΚΗ ΑΙΚΑΤ                 2003    ΦΟ ΒΡΟΝΤΑΔΩΝ                21.71   1,5

-. ΧΟΥΣΕΙΝ ΣΙΝΤΙΚΑ                                 2003    ΑΟ ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ ΡΟΔΟΥ   21.71   1,5

7.ΣΠΑΝΟΥ ΕΥΣΤΡ                           2004    ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ              22.17  

8.ΒΟΥΤΥΡΑΚΗ ΦΩΤ                                   2003    ΓΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΜΗΘ                   22.23

9.ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗ ΚΩΝ                                  2004    ΓΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩΣ                   22.40

10.ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗ ΕΛΠ                 2004    ΑΓΕΣ ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009                   22.52

11.ΜΠΛΕΤΣΑ ΠΟΛΥΤΙΜΗ                        2004    ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ                                22.62

12.ΑΓΚΟΠΙΑΝ ΜΑΡΙΑ                               2004    ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ              22.73

13.ΦΑΦΑΛΙΟΥ ΓΕΩΡΓ                               2003    ΠΑΓΧΙΑΚΟΣ ΓΣ                               22.82

14.ΚΟΥΤΕΑ ΑΝΑΣΤ                                    2003    ΓΣ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ                     23.30

15.ΚΑΜΙΤΣΗ ΑΝΝΑ                                    2003    ΑΣ ΞΑΝΘΟΣ ΠΑΤΜΙΟΣ      23.80

16.ΠΑΝΣΕΛΗΝΑ ΕΥΤΕΡΠΗ                      2004    ΦΓΠΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ                        24.06

17.ΚΑΡΑΤΖΑ ΜΑΡΙΑ                                  2003    ΓΣ ΑΡΙΩΝ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ    24.35

18.ΒΑΤΟΥ ΔΕΣΠ                              2003    ΦΓΠΣ  ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ                        24.67

ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΑ 4 Χ 100Μ. ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΠΑΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟ                          51.83                           14 ΒΑΘΜΟΙ             

(ΓΚΟΡΝΑΤΗ – ΚΑΒΑΛΙΕΡΟΥ – ΘΕΟΔΩΡΟΥ – ΠΕΡΡΑ )

ΑΣ ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000                                 52.34                           10

(ΜΑΡΙΝΟΥ – ΚΑΜΠΟΥΡΑΚΗ – ΜΙΑΟΥΛΗ – ΚΙΚΟΥΣ)

ΑΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ            53.30                           8

(ΛΙΤΣΟΛΑΡΙ – ΓΙΕΜΕΛΙΑΝΟΒΑ – ΑΡΓΥΡΟΥ – ΝΤΟΝΗ)

ΑΟ ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ ΡΟΔΟΥ               53.50                           6

(ΧΟΥΣΕΙΝ – ΜΑΥΡΟΥΔΗ – ΜΑΝΩΛΑ – ΠΑΓΩΝΑΚΗ)

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ                                            53.69                           4

(ΙΩΑΚΕΙΜΙΔΟΥ –ΝΑΖΟΥ-ΠΕΛΤΕΖΗ – ΑΡΜΑΟΥ)

ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΣΑΜΟΥ                      57.03                           2

(ΤΣΟΠΕΛΑ – ΜΑΛΛΕΣ – ΠΑΠΑΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ-ΣΑΝΔΑΛΗ)

ΓΣ ΑΛΚΑΙΟΣ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ                      58.33

(ΧΥΜΕΤΗ – ΓΙΑΝΝΑΡΕΛΛΗ – ΓΚΟΤΣΕ – ΒΕΡΓΩΤΗ)

ΑΟ ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ                   58.81                                                  

     (ΤΖΙΝΙΕΡΗ – ΘΕΟΦΑΝΟΥΣ – ΣΤΑΜΠΟΥΛΗ – ΒΕΛΛΟΥ)

ΜΗΚΟΣ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α΄

1.ΚΑΤΡΑΜΑΔΟΣ ΝΙΚΟΣ    2001    ΓΣ Ν. ΛΕΡΟΥ                                    6.38     7

2.ΜΑΤΖΑΡΗΣ           ΕΛΕΥΘ                      2002    ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ                                5.50     5

3.ΦΑΛΑΔΟΣ ΣΠΥΡ              2001    ΓΣ Ν.ΛΕΡΟΥ                         5.45     4

4.ΝΤΟΥΛΑΣ ΚΡΙΣΤΙΑΝ                  2002    ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ                                5.30     3

5.ΔΙΑΚΟΣΤΕΦΑΝΗΣ ΣΕΡΓ2001    ΕΥΔΑΜΟΣ ΓΣ                                   5.15     2

6.ΠΙΠΠΙΔΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ     2002    ΦΟ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ                5.06     1

7.ΚΙΡΚΙΝΕΖΗΣ ΙΑΣΩΝΑΣ  2002    ΦΟ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ                4.65

8.ΚΑΒΑΛΕΡΟΣ ΑΓΓΕΛ                  2001    ΑΟ ΗΦΑΙΣΤΕΙΑ                   4.60

9.ΚΟΛΩΝΑΣ ΜΙΧΑΗΛ                   2002    ΑΕ ΛΗΜΝΟΥ                                   4.39

200Μ. ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

1.ΚΟΥΛΛΙΑ ΚΑΛΛΙΟΠΗ  1999                ΕΥΔΑΜΟΣ ΓΣ                                   26.73   7

2.ΑΤΖΑΜΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ    2000                ΑΕ ΛΗΜΝΟΥ                                   27.67   5

3.ΓΚΙΑΤΑ ΕΦΗ                     2000                ΑΟ ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ                      27.79   4

4.ΦΩΤΗ ΜΑΡΙΑ                    2000                ΠΑΓΧΙΑΚΟΣ ΓΣ                               27.79   3

5.ΚΑΜΠΟΥΡΑΚΗ ΕΥΑΓ    2000                ΑΣ ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000                     28.47   2

6.ΟΡΦΑΝΟΥ ΔΑΦΝΗ         2002                ΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΧΙΟΥ                 28.89   1

7.ΜΑΡΚΕΤΟΥ ΝΕΦΕΛΗ     2002                ΠΑΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟ              29.44  

8.ΧΟΥΣΕΙΝ ΓΚΙΟΥΝΑΜ    2000                ΑΟ ΡΟΔΟΥ ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ   29.54

9.ΚΟΤΣΟΜΥΤΗ ΑΓΓΕΛ      1999                ΑΟ ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ                      29.68

10.ΒΑΓΙΑΝΟΥ ΜΑΡΙΑ       2000                ΠΑΓΧΙΑΚΟΣ ΓΣ                               29.70

11.ΓΚΟΤΣΕ ΚΑΤΕΡΙΝΑ      2002                ΑΛΚΑΙΟΣ ΓΣ                                    31.09

12.ΤΣΙΚΡΙΤΕΑ ΣΟΦ2000                ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΣΑΜΟΥ          31.25

13.ΚΟΝΤΟΥ ΒΑΣ                 1999                ΓΣ ΕΥΔΑΜΟΣ ΚΩ                31.40

14.ΡΑΠΑΝΑΚΗ ΜΙΧ           2001                ΠΑΜΜΗΛΙΑΚΟΣ ΑΣ                      32.81

 

28οι ΑΙΓΑΙΟΠΕΛΑΓΙΤΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΣΤΙΒΟΥ -   2016

 
       
 

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

 

ΚΑΤΑΤΑΞΗ

ΣΩΜΑΤΕΙΑ

Ε.Α.Σ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

       

1

Γ.Σ. ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ

ΛΕΣΒΟΥ

141

2

ΠΑΝΑΞΙΑΚΟΣ Α.Ο.

ΚΥΚΛΑΔΩΝ

100

3

ΠΑΓΧΙΑΚΟΣ Γ.Σ.

ΧΙΟΥ - ΣΑΜΟΥ

78

4

Α.Σ. ΑΝΑΓΓΕΝΗΣΗ   ΣΑΜΟΥ

ΧΙΟΥ - ΣΑΜΟΥ

73

5

Α.Ο. ΜΥΚΟΝΟΥ

ΚΥΚΛΑΔΩΝ

69

6

Α.Σ. ΕΦΗΒΟΣ ΧΙΟΥ

ΧΙΟΥ - ΣΑΜΟΥ

64,5

7

Α.Σ. ΚΑΛΥΜΝΟΣ 2000

ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

59

8

Α.Σ. ΚΑΖΩΝΗΣ ΚΑΛΥΜΝΟΥ

ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

54

9

Γ.Σ. ΝΕΩΝ ΛΕΡΟΥ

ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

50

10

ΕΥΔΑΜΟΣ Γ.Σ.

ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

40,5

11

Φ.Ο. ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ

ΧΙΟΥ - ΣΑΜΟΥ

39,5

12

Α.Ο. ΡΟΔΟΥ Ε.Μ.   ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ

ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

38,5

13

Π.Α.Σ. ΙΚΑΡΟΣ

ΧΙΟΥ - ΣΑΜΟΥ

38

14

Α.Ε. ΛΗΜΝΟΥ

ΛΕΣΒΟΥ

35

15

Α.Γ.Ε.Σ.   ΚΑΜΕΙΡΟΣ 2009

ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

33

16

Α.Ο. ΑΡΙΣΒΑΙΟΣ ΚΑΛΛΟΝΗΣ

ΛΕΣΒΟΥ

30

17

Α.Ε ΛΕΣΒΟΥ ΚΑΛΛΟΝΗΣ

ΛΕΣΒΟΥ

27

18

Γ.Σ. ΑΛΚΑΙΟΣ   ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ

ΛΕΣΒΟΥ

26

19

Γ.Σ. ΑΡΙΩΝ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ

ΛΕΣΒΟΥ

22,5

20

Α.Ο. ΚΑΛΙΠΑΤΕΙΡΑ   ΡΟΔΟΥ

ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

22

21

Α.Ο. ΗΦΑΙΣΤΕΙΑ

ΛΕΣΒΟΥ

22

22

ΝΑΞΙΑΚΟΣ Γ.Σ. 2003

ΚΥΚΛΑΔΩΝ

19

23

Γ.Α.Σ. ΥΓΕΙΑ ΡΟΔΟΥ

ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

16,5

24

Α.Σ. ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΧΙΟΥ

ΧΙΟΥ - ΣΑΜΟΥ

9

25

Γ.Σ. ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ Ο   ΚΩΟΣ

ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

3

26

Α.Σ. ΞΑΝΘΟΣ Ο ΠΑΤΜΙΟΣ

ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

3

27

ΑΝΔΡΙΑΚΟΣ Ο.Φ.

ΚΥΚΛΑΔΩΝ

3

28

Γ.Α.Σ. ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΜΗΘΥΜΝΑΣ

ΛΕΣΒΟΥ

3

29

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ   ΓΠΣ

ΛΕΣΒΟΥ

3

30

ΠΕΨΑΣ Η ΡΙΒΑ

ΧΙΟΥ - ΣΑΜΟΥ

3

31

Α.Σ. Η ΝΙΚΗ ΡΟΔΟΥ

ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

0

32

ΠΑΜΜΗΛΙΑΚΟΣ Α.Σ.

ΚΥΚΛΑΔΩΝ

0

 

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από το Google για την παροχή των υπηρεσιών του, για την εξατομίκευση διαφημίσεων και για την ανάλυση της επισκεψιμότητας.
Η Google κοινοποιεί πληροφορίες σχετικά με την από μέρους σας χρήση αυτού του ιστότοπου. Με τη χρήση αυτού του ιστότοπου, αποδέχεστε τη χρήση των cookie.