aoserifou-entos2017

Νικητής αναδείχθηκε στο γειτονικό ντέρμπι ο Παμμηλιακός έναντι του ΑΟ Σερίφου με σκορ 2-0, στο δημοτικό γήπεδο της Μήλου για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Β' κατηγορίας.

Σε ένα ματς όπου καθ όλη την διάρκειά του επικράτησε ένταση, με πολλά παράπονα και από τους δύο για την διαιτησία του Τερζάκη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το πολυπόθητο τρίποντο που τους διατήρησε στην 2η θέση της βαθμολογίας, κυρίως επειδή δεν άφησαν ανεκμετάλλευτες τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν.

Το σκορ για τον Παμμηλιακό άνοιξε με πλασέ στο 15ο λεπτό ο Αμαρίλντο Σοσολι, έπειτα από ωραίο συνδιασμό και ασίστ του Σίδερη, δίνοντας ψυχολογικό αβαντάζ στους γηπεδούχους.

Η ομάδα της Σερίφου στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει δίχτυα.

Οι Μηλιοί ωστόσο έψαχναν το 2ο γκολ που θα του έδινε τη νίκη, πράγμα που πέτυχαν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Κυρίτση στο 75' μετά από εκτέλεση φάουλ του Σίδερη να κάνει το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ο Παμμηλιακός με αυτή τη νίκη έκανε «άλμα» μένοντας μόνος δεύτερος στον βαθμολογικό πίνακα με 4 βαθμούς, καλύπτοντας εντυπωσιακά το χαντικαπ των -5 βαθμών που κουβαλούσε από την περσινή χρονιά.

Πλέον η ομάδα της Μήλου πάει με άλλον αέρα στο επόμενο πολύ δύσκολο παιχνίδι με τον πρωτοπόρο ΠΑΣ Τήνου.

Αξιοσημείωτες ήταν οι δύο αποβολές και μάλιστα από ποδοσφαιριστές που βρισκόντουσαν στον πάγκο των ομάδων τους, μία για τον Ραμπια στο 33ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους και μία για τον Κουρελή στο 76' για τον Παμμηλιακό.

Ρολά... κατέβασε ο τερματοφύλακας της Μήλου Μιχάλης Ανυφαντάκης για ακόμα ένα παιχνίδι, αφήνοντας την εστία του ανέπαφη σε όλους τους αγώνε που έχει συμμετοχή (3) διατηρώντας το μηδέν παθητικό.

Διαιτητής: Τερζάκης Μανώλης

Βοηθοί Διαιτητή: Κουλακιώτης - Μαθιουδάκης

Α.Σ. Παμμηλιακός: Ανυφαντάκης, Ζούλιας, Λιβάνιος, Σιδέρης Σ., Κυρίτσης, Κρομμυδάς (62' Ταγκίρης), Μαυρογιάννης (46' Καμακάρης), Ντοριζας (46' Μπεκογιάννη), Σοσολι Αμαρίλντο, Σιδέρης Α., Δριλης

Αναπληρωματικοί: Κουρέλης, Σοσολι Τζανκο, Δερδελάκος, Στεφανη

ΑΟ Σερίφου: Γούναρης, Βαλσαμάκης Κ. (85' Μπουρής), Ρώτας, Ρεβίνθης Ν., Γεροντάρης, Βαλσαμάκης Α., Παπαδόπουλος, Μποφίλιος, Βαλσαμάκης Κ., Ρεβίνθης Κ.,  Μονοβασιος

Αναπληρωματικοί: Γαβριήλ Π., Χριστοδούλου, Ψαθάς, Γαβριήλ Φ., Ραμπιάς

Περισσότερες φωτογραφίες από την αναμέτρηση εδώ...