Αθλητισμός

filoti-ektos16

Την ήττα σε μία ακόμα έξοδο του από τη Μήλο γνώρισε ο «μισός» Παμμηλιακός με 2-0 στο Φιλώτι από την τοπική ομάδα συμπληρώνοντας 8 παιχνίδια φέτος χωρίς βαθμό μακρυά από την εδρα του. Έτσι μετά τις δύο συνεχόμενες νίκες (3-0 τον Ανδριακό άνευ αγώνα και 6-1 τον Πανσιφναϊκό) που έδωσαν ανάσα, οι «κόκκινοι» του Παύλου Δαούτη ξανάμπλεξαν σε περιπέτεις όσον αφορά την παραμονή τους στην Α’ κατηγορία Κυκλάδων με το τέλος του πρώτου γύρου της β’ αυτής φάσης του πρωταθλήματος. Εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι το Φιλώτι μία εβδομάδα πρν είχε γνωρίσει την ήττα στην Σίφνο από τον Πανσιφναϊκό, τον οποίο με την σειρά του είχε διαλύσει ο Παμμηλιακός μία εβδομάδα πριν.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο ο ΑΜΣ Φιλωτίου επικράτησε με 2-0 του Παμμηλιακού και παράμεινε οδηγός στον όμιλο της Β΄φάσης του πρωταθλήματος για την παραμονή στην Α΄Κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι, με τον Δημήτρη Παλάζη να αντικαθιστά για 2η αγωνιστική τον Γιόβαν Μιχαήλοβιτς (λείπει στο εξωτερικό) στον πάγκο τους, κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμός τους στην αναμέτρηση, σε ένα παιχνίδι που γενικά είχε λίγες φάσεις και πολύ δύναμη.
Ο Μανόλης Κοττάκης μόλις στο 6ο λεπτό κατάφερε να ανοίξει το σκορ για το Φιλώτι, ενώ το τελικό 2-0 έκανε ο Μεμλίκα στο 65.

Διαιτητής ήταν ο κ. Ρούσσος Γ., με βοηθούς τον κ. Φαν Άακεν και την κυρία Ψαρρά.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΜΣ Φιλωτίου (Παλάζης): Ξένος, Μακρυμανώλης, Ζούλης, Ρεγγινίδης, Σαντέ, Μεμλίκα (70΄Λιόφαγος), Νταής, Κοττάκης, Μουστάκης Δ., Κατζιλιέρης (60΄Στρατούρης), Εζεμπαέγκου.

Παμμηλιακός (Δαούτης): Ζούλιας (85΄Μαρκέτος), Σοσόλι, Δερδελάκος (82΄Νάκας), Ντόριζας (67΄Λιβάνιος), Σίδερης, Μπεκογιάνι, Μαυρογιάννης, Μαυράκης,  Κουρέλης, Σάντα, Κυρίτσης.

Τα Μηλέικα Νέα σε συνεργασία με το Sport Cyclades σας παρουσιάζουν τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης.